top of page

Pyetjet e bëra shpesh

Bush Landing at Saadani Airstrip

A përfshihen Safari?

Gjatë qëndrimit tuaj në Saadani Safari Lodge, përfshihen safari sipas programit. Një herë në ditë një lojë me makinë në një kryqëzor tokësor të hapur ose një safari lumi përgjatë lumit Wami (në varësi të valës), një perëndim dielli me shkurre, biçikleta janë në dispozicionin tuaj. Safaris mbi një bazë të përbashkët.

A mund të bëjmë disqe lojërash në një landcruiser privat?

Po, sipas disponueshmërisë, mund të rezervoni një kryqëzor privat tokësor me udhëzues: 450 USD/ditë.

Po gjuhët e ndryshme?

Ne kemi udhërrëfyes safari që bëjnë lëvizje lojërash në anglisht, frëngjisht, gjermanisht dhe italisht.

Tarifat e parkut dhe koncesionit

Të gjitha tarifat e parkut dhe koncesionit janë të përfshira në çmim dhe janë të vlefshme për 24 orë.

Jeta e egër që mund të shihet

Saadani është e vetmja strehë e kafshëve të egra në Tanzani dhe në Afrikë në kufi me oqeanin. Shikimi i lojërave ndryshon gjatë gjithë vitit dhe zona është e njohur për shikimet e  orcupines, civets, derra shkurre, babunë dhe majmunët vervet. Në det të hapur, ju mund të jeni në gjendje të dalloni shumë lloje peshqish, delfinësh, breshkash dhe balenash me gunga. Kafshët e egra kryesore përfshijnë hipopotamët, krokodilët, luanët, buallet, elefantët, gjirafën, gnus, bushbuck, waterbuck, zebra, delfinët, galago Zanzibar, majmuni blu, babuin e verdhë, hienën, leopardin, civet dhe antilopën e sable.

Ku ndodhet lozha dhe si të shkosh atje?

Saadani Safari Lodge është në Parkun Kombëtar Saadani, në vijën bregdetare të Tanzanisë.

Jug: -6,03042° Lindje: 38,78218°

Lozha është 5 minuta me makinë nga pista ajrore private.

 

Koha e fluturimit : (në varësi të ngritjeve dhe zbritjeve të shumta të cilat do të ndikojnë në kohën e fluturimit)

Aeroporti Dar es Salaam në aeroportin Saadani - 40 minuta përmes Zanzibarit

Aeroporti i Zanzibarit deri në aeroportin Saadani - 15 minuta

Ju lutemi vini re:

Kufizimi i bagazhit për avionët e lehtë është 15 kg/33 lbs për person në një çantë me anë të butë.

 

Transfertat rrugore:

Pista ajrore për në Saadani Safari Lodge - 5 minuta, transferimi në shtëpizë është i përfshirë.

Dar es Salaam në Saadani Safari Lodge – 2 deri në 3 orë në varësi të trafikut në Dar es Salaam. Transferimi mund të organizohet: 300 USD/makinë 5 persona maksimumi një drejtim.

Po familjet me fëmijë?

Ne mirëpresim fëmijët nga 3 vjeç në Saadani Safari Lodge. Megjithatë shtëpiza mund të mirëpresë fëmijë 2 vjeç me disa përjashtime. Fëmijët e moshës 12 vjeç e lart duhet të ndajnë dhomën me prindërit e tyre. Fëmijët nga 3 deri në 12 vjeç mund të shkojnë në lojëra të rregullta me prindërit e tyre. Fëmijët e moshës 2 vjeç nuk do të lejohen të lëvizin me lojëra për arsye sigurie, me miratimin e menaxherit të shtëpizës dhe kujdesit të ngushtë të prindërve.
Shërbimi i kujdesit të fëmijëve për fat të keq nuk është i disponueshëm.

Muajin e mjaltit & Kërkesa të veçanta

Muajin e mjaltit:

Mysafirët që festojnë muajin e mjaltit do të marrin surpriza të veçanta gjatë qëndrimit të tyre.

Të gjitha përpjekjet janë bërë për të mbajtur muajin e mjaltit të ndarë nga të ftuarit e tjerë.

Shërbimet tona të muajit të mjaltit përfshijnë:

• Mirëpritje speciale për muajin e mjaltit

• Verë e gazuar në suitë pas mbërritjes

• Vakt privat në kuvertë ose darkë private në plazh ose pishinë

Kërkesa të veçanta:

Saadani Safari Lodge krenohet me shërbimet e saj të personalizuara. Ju lutemi na tregoni nëse keni ndonjë kërkesë të veçantë, interes, kërkesë diete, alergji ose gjendje mjekësore përpara mbërritjes tuaj.

Çfarë përfshihet/përjashtohet

Çmimet përfshijnë

• Të gjitha vaktet dhe pijet (me përjashtim të markave premium)

• Transferimi për në dhe nga pista ajrore Saadani

• Tarifat e parkut dhe koncesionit

• Një aktivitet i përbashkët në ditë: Ose një lojë me makinë ose safari në lumë, turne në fshatin Saadani

Tarifat përjashtojnë

• Pije alkoolike premium

• Aktivitete shtesë

• Gratuate për shoferin/guidën dhe stafin

• Të gjitha artikujt e natyrës personale, telefonatat dhe blerjet në dyqane kurio

• Automjete dhe guidë private

Informacione për klimën, veshjet dhe shëndetin

Klima:

Tanzania ka një klimë tropikale e cila karakterizohet kryesisht nga
ditë të ngrohta dhe mbrëmje të freskëta. Dhjetor-Mars është zakonisht
muajt më të ngrohtë të vitit, ndërsa qershori deri në gusht është më i freskëti.
Prill dhe maj shpesh shohin shira të përhershme, dhe nga shtatori
deri në Nëntor ditët janë të ngrohta me shira të shkurtër e të shpërndarë
ne nentor. Si shtëpizë është e vendosur në plazh ajo mund të bëhet
i lagësht nganjëherë dhe në shumicën e mbrëmjeve, fryn një erë e ftohtë
që vijnë nga oqeani. Për shkak të situatës aktuale të ndryshimeve klimatike,
kini parasysh se parashikimi i mësipërm i motit është vetëm një tregues.

Veshje:

Veshja duhet të jetë e freskët dhe e rehatshme. Veshjet me ngjyrë jeshile, kafe dhe ngjyrë kaki janë të këshillueshme për safari, veçanërisht kur bëni një safari në këmbë. Ne sugjerojmë mëngë të gjata dhe pantallona të gjata për shikimin e lojërave në mëngjes dhe në mbrëmje për shkak të mushkonjave dhe një xhaketë fleece pasi mund të jetë i ftohtë herët në mëngjes. Këpucët e forta dhe të rehatshme janë thelbësore. Kremi kundër diellit, syzet e diellit dhe kapelet janë të detyrueshme. Dylbitë dhe kamerat e mira janë një domosdoshmëri absolute. Kampi ofron një pishtar, si dhe mjete kundër mushkonjave dhe tualetin falas.

Informacion shëndetësor:

Ju lutemi diskutoni masat paraprake shëndetësore për itinerarin tuaj të udhëtimit me një profesionist të kualifikuar health  të paktën gjashtë javë përpara nisjes. Ne i këshillojmë të gjithë udhëtarët që të marrin masa paraprake kundër malaries dhe rekomandojmë të flisni me mjekun tuaj të përgjithshëm ose mjekun personal katër deri në gjashtë javë përpara nisjes.

 

Check-in & Check-out

Regjistrimi: nga ora 15:00, check-in herët sipas disponueshmërisë

Largimi: ora 12:00, dalje me vonesë sipas disponueshmërisë, mund të aplikohet shtesë.

Para, kredi dhe bakshish

Të gjitha shtesat mund të paguhen me Visa, MasterCard, American Express. Në shtëpizë nuk lejohet pagesa me para në dorë. Kartat e darkës ose çeku i udhëtimit nuk pranohen.

 

Bakshishi nuk është i detyrueshëm dhe është në vlerësimin e të ftuarit. Megjithatë, nëse dëshironi ta bëni këtë, ka një Kuti Këshillash në pritje. Paratë e mbledhura ndahen midis të gjithë stafit në shtëpizën Saadani Safari, nga guidat e deri te nënat që gatuajnë ushqim për stafet tona. Ne inkurajojmë bakshish kolektive sesa atë individuale pasi stafi në zyrën e pasme janë gjithashtu ata që kontribuojnë për ta bërë qëndrimin tuaj të paharrueshëm.

Arratisja Afrikane

bottom of page