top of page

Arratisja Afrikane

Elephant family at Saadani Safari Lodge

Parku Kombëtar Saadani është e vetmja strehë e kafshëve të egra në Tanzani dhe në Afrikë në kufi me oqeanin. Shikimi i lojërave ndryshon gjatë gjithë vitit: safari me shkurre, safari lumi, safari në det dhe çiklizëm safari në plazh 40 km. Safari janë të përfshirë në qëndrimin tuaj sipas programit të shtëpizës!

BUSH SAFARIS

DSC01773.jpg

Makinat e lojërave fillojnë drejtpërdrejt nga 'dera e përparme' e shtëpizës në automjete të hapura komode 4x4. Parku është i vetmi vend i shenjtë i kafshëve të egra bregdetare të këtij lloji në bregun lindor të Afrikës dhe kështu safarit e lojërave janë krejtësisht unike. Katër të mëdhenjtë janë parë shpesh rreth shtëpizës.

SAFARËT E LUMEVE

Eksploroni mrekullitë e lumit të famshëm Wami, një parajsë për vëzhguesit e shpendëve dhe entuziastët e kafshëve të egra, ku lumenj e pushtojnë mollëzat e mëdha të hipopotamave dhe bastet e krokodilit. Peshqit shqiponjat dhe lejlekët fluturojnë lart mbi ujin e njelmët duke kërkuar tigër dhe mustak.

IMG_7624.JPG

SAFARI DET

DSC02724.jpg

Vizitoni një ishull të shkretë me rërë në Oqeanin Indian. Zgjidhni të largoheni herët në mëngjes të pajisur me maska për snorkeling dhe rrokullisje, bëni një notim direkt nga brigjet e rërës dhe admironi koralet dhe peshqit që kanë gjetur shtëpinë e tyre në ujërat jashtë plazhit. Pas zhytjes me snorkeling ose banjave diellore, ju mund të shijoni një mëngjes të shijshëm kontinental. Relaksohuni nën tendën tonë me hije përpara se të ktheheni në kohë për drekë ose darkë në shtëpizë, në varësi të valës.

SAFARËT TË SHKËTUAR

Nga jashtë suitave, ndotja e kafshëve të egra mund të ndodhë në këmbë. Një rojtar do t'ju çojë në zonat ku mund të udhëtoni në këmbë nëpër peizazhet natyrore dhe të shikoni për kafshët e egra dhe kafshët e shpendëve lokale. Ju mund të dilni zbathur drejtpërdrejt nga veranda juaj në plazh për një shëtitje të butë ose për të parë peshkatarët që sjellin rrjetat e tyre të karkalecave. Askund tjetër në botë nuk mund të ecësh në plazh duke ndjekur gjurmët e një luani.

DSC01728.jpg

SAFAR BIKING

image00001.jpg

Herët në mëngjes ose pasdite kur dielli po perëndon, shijoni ecjen me biçikletë përgjatë plazhit të shkretë 40 km me rërë për të zbuluar aktivitetet e përditshme të peshkatarëve ose thjesht shijoni peizazhin dhe flladin.

TURI VENDOR I FSHATIT

Takoni vendasit duke vizituar fshatin e tyre. Shihni se ku mësojnë fëmijët dhe shikoni jetën e përditshme të burrave dhe grave vendase në një ekskursion në fshatin lokal Saadani. Fshatarët janë të etur dhe të emocionuar për të takuar udhëtarë nga vendet e huaja. Fshatarëve u pëlqen të argëtojnë mysafirët me traditat e tyre lokale dhe të mësojnë për mënyrën e tyre të jetesës.

DSC01940.jpg

Arratisja Afrikane

bottom of page